Odkrycie na „Rysiowym Polu”
Jak poinformował w mediach społecznościowych Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków, w powiecie słubickim, na terenie znanym jako „Rysiowe Pole”, dokonano znaczącego odkrycia archeologicznego. Członkowie Stowarzyszenia Drossen Lubuskie, działając zgodnie z warunkami wydanego pozwolenia na poszukiwania zabytków, odnaleźli depozyt przedmiotów z epoki brązu. Znalezisko to obejmowało trzy sierpy, dwie siekierki, cztery bransolety (w tym trzy ornamentowane), sześć kółek, dwa fragmenty pręta, fragment szpili brązowej oraz odpady produkcyjne.
Odkrycie to jest świadectwem umiejętności i rzemiosła naszych przodków, którzy żyli tysiące lat temu. Przedmioty wykonane z brązu, datowane na okres od 2200 r. p.n.e. do 700 r. p.n.e., są nie tylko cennymi artefaktami historycznymi, ale także źródłem wiedzy o dawnych technikach metalurgicznych i społecznych strukturach tamtych czasów. Artefakty te, po przeprowadzeniu niezbędnych prac konserwatorskich, zostaną włączone do muzealnych kolekcji, gdzie będą dostępne dla badaczy i publiczności, pragnących zgłębić tajemnice przeszłości.
Warto podkreślić odpowiedzialne zachowanie członków Stowarzyszenia Drossen Lubuskie, którzy nie tylko odnaleźli zabytki, ale także niezwłocznie powiadomili o nich służby konserwatorskie i zabezpieczyli je do czasu przeprowadzenia oględzin. Ich działania stanowią wzór do naśladowania dla wszystkich poszukiwaczy i miłośników historii.